pierwsze efekty diety

Dieta na zmęczenie i senność - co jeść, a czego unikać

Przyczyny zmęczenia

Stres, nadmiar obowiązków lub praca fizyczna powodują, że nie wysypiamy się tak jak powinniśmy, jesteśmy rozdrażnieni lub odczuwamy ciągłe zmęczenie. Zdarza się również że mimo odpowiedniej ilości snu, zmęczenie nie ustępuje. Problem ten może nasilać się szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, choć nie tylko. Wszystko zależy od naszego trybu życia. Jedną z przyczyn złego samopoczucia może być nieodpowiednia dieta. Bez względu na to czy zmęczenie wynika ze zwykłego braku snu, przepracowania lub przyczyn wymagających zastosowania specjalistycznego leczenia, należy zawsze zwracać uwagę na skład spożywanych posiłków.

Niedobory witamin i minerałów, odwodnienie, nadmierne spożycie kawy i herbaty oraz niedostateczne odżywianie może być przyczyną nieprawidłowości w organizmie, skutkujących złym samopoczuciem i zmęczeniem.

Image

Dieta na zmęczenie - witaminy i składniki mineralne, co jeść gdy brakuje energii

Odpowiednia dieta zmniejsza występowanie niepożądanych objawów związanych z otyłością lub chorobami układu krążenia. Codzienna dieta powinna dostarczać pokarm w odpowiedniej ilości i proporcjach dostosowanych do potrzeb danego organizmu. Posiłki powinny być pełnowartościowe zapewniające składniki energetyczne, regulujące i budulcowe oraz jak najbardziej ubogie w produkty przetworzone. Istotne jest także przygotowywanie posiłków z różnych grup produktów tj. warzywa, owoce, ryby, zboża.

Aby przywrócić energię i chronić się przed zmęczeniem należy zwrócić uwagę czy w naszej diecie nie brakuje takich składników mineralnych i witamin jak:

·         żelazo, którego brak może powodować nieustanne zmęczenie, ospałość oraz prowadzić do powstania anemii. Duże ilości żelaza występują przede wszystkim w mięsie czerwonym i białym oraz rybach.

·         magnez, którego niedobór wpływa na rozdrażnienie, zaburzenia snu i zmęczenie. Można go znaleźć w produktach zbożowych, warzywach strączkowych, suszonych owocach, kakao, kaszy gryczanej oraz orzechach. Posiada korzystny wpływ na układ nerwowy.

·         witamina C, która wzmacnia odporność organizmu, zapobiega infekcjom oraz wpływa na prawidłową pracę nadnerczy, które zapobiegają występowaniu chronicznego zmęczenia wywoływanego przez stres. Duże ilości tej witaminy posiadają cytrusy, pietruszka, czerwone owoce (czereśnie, czarne porzeczki, truskawki).

·         witaminy z grupy B, szczególnie B6, B12, B9, które także odpowiadają za naszą energię. Znaczne ilości tych witamin można spotkać w warzywach liściastych oraz innych zielonych warzywach, serach pleśniowych, rybach, orzechach, jajach, drobiu.

·         uprawianie sportu, często pomaga zwalczyć zmęczenie, likwidując wewnętrzne napięcia. Przyspiesza metabolizm, pobudza krążenie i sprawia ze czujemy się lepiej

Dieta na zmęczenie - czego unikać, jakie produkty powodują senność?

Z diety należy wykluczyć:

- produkty o wysokim indeksie glikemicznym (makarony, białe pieczywo)

- produkty przetworzone bogate w barwniki, konserwanty oraz żywność typu fast food

- produkty z kofeiną, które działają jedynie pobudzająco, maskując zmęczenie. W dłuższej perspektywie mogą prowadzić do wycieńczenia organizmu, zaburzeń snu oraz ograniczyć wchłanianie jelitowe żelaza, przyczyniając się do zwiększenia zmęczenia i niedokrwistości.

produkty z dodatkiem cukru; ciastka, słodycze i napoje, które zaburzają apetyt i ograniczają spożycie pokarmów o znacznie większej wartości odżywczej

Piśmiennictwo:

1. Kędra E.,2011, Zaburzenia odżywiania-znak naszych czasów, Pielęgniarstwo

i Zdrowie Publiczne.

2. Komunikat z badań, 2012, Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków, CBOS

Warszawa.

3. J.Sadowska, I.Daniel, 2016 Konsekwencje zdrowotne nieprawidłowości w żywieniu,

Zakład Fizjologii Żywienia Człowieka, tom 65.

4. A.Szczygieł, 2013, „Podstawy fizjologii żywienia”, Warszawa, Instytut Żywności

i Żywienia.