pierwsze efekty diety

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Przyczyna obrzęków

Problem zatrzymywania wody w organizmie dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Objawia się przede wszystkim opuchlizną, obrzękami w okolicy kostek u nóg i dłoni oraz zwiększeniem masy ciała. Obrzęki mogą się pojawić o dowolnej porze dnia i wraz z nimi również rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją oraz wrażenie ciężkości.

Image

Co jest przyczyną obrzęków?

Najczęstszym problemem jest źle zbilansowana dieta. Za dużo soli, za mało wody. Organizm broniąc się przed odwodnieniem zatrzymuje płyny, dzięki czemu dochodzi do powstania obrzęków. To samo dzieje się gdy poziom sodu jest zbyt wysoki, wówczas nadmiar płynu nie może być usunięty i zalega w tkankach powodując opuchliznę. Kolejną przyczyną może być brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia utrudnia krążenie i prawidłowy przepływ krwi  w kończynach dolnych. Picie alkoholu również może przyczyniać się do opuchlizny. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, umożliwiając łatwiejsze przenikanie wody do organizmu. Dodatkowo hormony, zbyt wysoka temperatura, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji oraz niektóre leki mogą wpływać na zatrzymywanie wody.

Image

Jak sobie z nimi radzić?

Nadmiaru wody można się pozbyć spożywając odpowiednią ilość płynów. Dziennie należy wypijać małymi porcjami ok 2 litrów wody. Szczególnie ważna jest też dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce. Posiadają one potas, który wraz z sodem utrzymuje równowagę osmotyczną. Zwiększenie tego składnika w diecie, pomoże uporać się z nadmiarem wody w tkankach. Dużą ilość potasu zawiera m.in. awokado, banany, ziemniaki, pomidory.  Należy też unikać nadmiernego dosalania oraz produktów wysoko przetworzonych takich jak słodycze, przekąski, gotowe dania. Smażone potrawy i tłuszcze również nie są wskazaneNiezwykle ważny jest także ruch. Regularne ćwiczenia i aktywność pobudzają krążenie krwi, zapobiegając zastojom płynów w naczyniach.  W walce z obrzękami pomocne mogą okazać się też napary ziołowe o działaniu oczyszczającym np. z zielonej herbaty, szałwi, skrzypu polnego, rumianku lub jałowca.